niedziela, 22 września 2013

Wielozbożowy chleb z czarnuszką i orkiszem


Co tu dużo pisać? :) Chleb zawiera mąkę z czterech zbóż (pszenica, żyto, orkisz, owies). Do ciasta dodałam ugotowane ziarno orkiszu (można kupić w marketach w kilogramowych paczkach) oraz moją ukochaną przyprawę do chleba, czyli czarnuszkę ;)

Chlebek bardzo szybki, na drożdżach, długo zachowuje świeżość.

Składniki:
1. 50g drożdży (świeżych, nie wiem, ile to będzie suszonych, bo nie używam)
2. 400g mąki Lubella Trzy Zboża (czy Trzy Ziarna...?)
3. 100g mąki żytniej (może być razowa, a może być żurkowa)
4. 100g mąki owsianej (mogą być zmielone płatki, ja mam mąkę)
4. pół szklanki ziarna orkiszu
5. około 2 łyżek czarnuszki + czarnuszka do posypania
6. Sól (około 3 łyżeczek)
7. Woda (ciężko określić, ile. Wstępnie załóżmy, że szklanka)

Orkisz gotujemy w nieosolonej wodzie. Traktujemy go jak każdą inną kaszę - jakieś 20 minut powinno wystarczyć, by ziarna były miękkie. A muszą być, żeby nie połamać sobie zębów na chlebie przy jedzeniu :)

Do miski wrzucamy drożdże, mąki, ziarno, przyprawy i dodajemy po trochu wody, starając się już wyrabiać ciasto. Powinno być miękkie, elastyczne, absolutnie nie twarde, a jednocześnie nie kleić się do rąk. Dobrze jest wyrabiać je co najmniej 10-15 minut. Dzięki temu tworzą się długie łańcuchy glutenu i pieczywo nie będzie rozsypywać się przy krojeniu i jedzeniu. Tak przynajmniej czytałam, i brzmi to sensownie :D Łatwo zresztą zauważyć, jak zmienia się faktura ciasta w trakcie "międlenia go".

Wyrobione ciasto nakrywamy ściereczką i zostawiamy na jakieś 30-60 minut. Powinno podwoić swoją objętość.

Gdy to już nastąpi, kulę ciasta należy rozgazować, tj. wydusić z niego dwutlenek węgla wydzielony podczas fermentacji uskutecznianej przez drożdże. Należy to zrobić poprzez silne i zdecydowane spłaszczenie ciasta ręką - czyli trzeba mu, krótko mówiąc, przywalić.

Można wyrobić jeszcze przez chwilę, po czym formujemy bochen. Najlepiej dla pewności wrzucić go w wyłożoną pergaminem formę keksówkę. Dzięki temu unikniemy ewentualnego rozlania się bochenka na blasze, zwłaszcza gdy udało się uzyskać bardzo miękkie ciasto.

Ustawiamy w piekarniku temperaturę około 40 - 50 stopni. Obficie spryskujemy chleb wodą i wstawiamy do piekarnika, by wyrósł. Znowu powinien podwoić objętość.

W trakcie rośnięcia warto co jakiś czas dalej spryskiwać go wodą. Dzięki temu wierzch ciasta nie wysuszy się i nie popęka w niekontrolowany sposób. Można mu jeszcze pomóc poprzez zrobienie ostrym nożem płytkich nacięć. 

Chleb powinien wyrastać również około 30-60 minut. Tak duża rozbieżność bierze się głównie z tego, że drożdże to jednak żywe organizmy i ich zachowanie ciężko idealnie przewidzieć :D

Wyrośnięty chleb wyjmujemy z piekarnika (spokojnie, nie opadnie, jeśli nie będziemy nim gwałtownie wstrząsać), ten nastawiamy na 200 stopni.

Znowu spryskujemy chleb wodą i wstawiamy do nagrzanego pieca. Po 10 minutach zmniejszamy temperaturę do 180. Czas pieczenia? Różnie. Tak naprawdę zależy od wielkości bochenka. Ale można przyjąć, że po 50 minutach powinien się udać. Żeby to sprawdzić, należy wyjąć chleb z formy i delikatnie popukać go palcem. Jeżeli wydaje nieco pusty odgłos, jest gotowy :) Ja dla pewności odkruszam paznokciem kawałeczek z samego dołu i sprawdzam, czy nie zdradza oznak niedopieczenia.

I mamy własny chleb :D

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz